Üdvözöljük az Audio- és Videotechnikai oktató és kutatólabor honlapján!
Bemutatkozás
Az "Audio és Videotechnikai oktató és kutatólaboratórium" a Széchényi István Egyetem Távközlési Tanszékének egyik laboratóriuma. Korábban erősáramú és villamosmérnöki alapmérésekhez szolgált, majd 2002-től fokozatos átalakítások során nyerte el mai külalakját és funkcióját. Ezzel együtt járt az átnevezés is: a korábban csak L1-120 laborként ismert helység már új névvel is rendelkezik.
A többéves fejlesztőmunka eredményeként egy modern gyakorló, oktatási célú és néhány kutatási témának megfelelő laborhelységet hoztunk létre. Ennek nagyobbik helysége a lehallgató (monitor) szoba, alapvető hangcsillapítással. A szomszédos helység a felvevő (stúdió) szoba, mely jelenleg is átalakítás és építés alatt áll. Célunk, hogy költséghatékony hangcsillapítás mellett zenei felvételekre alkalmassá tegyük. A labor akusztikailag szabályozott, csillapított helység, de messze nem süketszoba (nem is volt célja).
Hallgatók munkában.
Tekintse meg rövid bemutató videónkat is: Labor.mpg.
Célok és tevékenységek
A laboratórium célja kettős. Egyrészt a villamosmérnöki BSc képzés rádiórendszerek szakirányos hallgatói három tárgyból is végzik a tárgyakhoz tartozó gyakorlatokat a félév során. Továbbá, amennyiben diplomamunka, TDK dolgozatok igénylik, akkor azok megvalósítására is van lehetőség. Terveink szerint 2009-től indul az MSc (egyetemi szintű) továbbképzés is. Másodsorban kutatási tevékenység is zajlik a falak között.
A laboratórium néhány eszköze.
A laboratórium belseje hangelnyelő anyagokkal.
Oktatott tantárgyak
Stúdiótechnika:
A tantárgy keretében a hallgatók megismerkednek a stúdiótechnika alapfogalmaival, számításokkal és elvekkel összefoglaló, áttekintő jelleggel. A stúdiótechnika tárgyalja a TV és rádióstúdiók rögzítőit, a mágnesszalagos és digitális optikai rögzítők elvét, a különböző rögzítési formátumokat és kódolásokat, valamint digitális jelfeldolgozási eljárásokat. Kötelező tárgy a szakirányos oktatás őszi félévében 2 óra elmélet + 2 óra gyakorlat bontásban.
Műszaki akusztika:
A tantárgy keretében a hallgatók megismerkednek a műszaki akusztika alapfogalmaival, számításokkal és elvekkel összefoglaló, áttekintő jelleggel. A műszaki akusztika tárgyalja a TV és rádió valamint hangstúdiók felvételéhez szükséges eszközök, mikrofonok felépítését, számítását, a hangsugárzók építésének és kiválasztásának szempontjait valamint teremakusztikai alapokat. Kötelező tárgy a szakirányos oktatás őszi félévében 2 óra elmélet + 2 óra gyakorlat bontásban.
TV -és videórendszerek:
A tantárgy keretében a hallgatók megismerkednek az analóg és digitális televíziótechnika alapfogalmaival, számításokkal és elvekkel összefoglaló, áttekintő jelleggel. A TV technika tárgyalja az analóg és digitális képfeldolgozás, felvétel és rögzítés módját, eljárásait. Hangtechnikai párja a műszaki akusztika, harmadik kiegészítő tárgya a stúdiótechnika. Ehhez a tárgyhoz tartozik egy másik "analóg" labor, ahol a hallgatók az adót, a teletext átvitelt, a színes tv rendszereket és a készülékeket mérik. Kötelező tárgy a szakirányos oktatás tavaszi félévében 4 óra elmélet + 2 óra gyakorlat bontásban.
Bővebb információt, letölthető anyagokat és jegyzetet itt talál a tárgyakhoz. A Rádiórendszerek szakirányon tavasszal kétnapos kirándulás keretében ismerkednek meg élőben hallgatóink a BME Akusztikai Laborjával, az Országos Mikrohullámú Központtal, a diósdi Rádiómúzeummal valamint a solti rádióadóval.
Csoportkép a diósdi múzeum előtt, 2007 tavaszán.
Berendezések
A laboratórium műszerparkját és eszközeit évek során sikerült pályázatokból, szakképzési támogatásokból és a MATÁV Alapítvány segítségével létrehozni, lépéről-lépésre. A technika fejlődése során "sajnos" sosem lesz teljes kész, amit néhány éve még csúcskategóriás készülékként vásároltunk meg, mára már csak alapkészülék, néhány év múlva pedig elavulttá válik. Lássuk tehát mivel rendelkezünk ahhoz, hogy színvonalas oktatást és kutatást tudjunk végezni!
Videofeldolgozás-rész:
MATROX RTx100-as munkaállomás. Ennek része a Matrox valós idejű PCI jelfeldolgozó kártyája ún. break-out box-al, amely valójában egy külső periféria csatlakozó I/O eszköz: rendelkezik analóg sztereó RCA hang, RCA kép és S-VHS ki/bementekkel. A kártyán továbbá digitális ki/bementek is találhatók DV eszköz számára. A számítógép 2,4 GHz-es Intel P4-es processzort, 512 MB RAM-ot, 120 GB HDD-t, DVD-A05-ös Pioneer DVD írót tartalmaz. A szoftverkiépítés Windows XP operációs rendszer, Adobe Premier 6.5 és After Effects, Adobe DVD Encore és Reel DVD író ill. Adobe Audition hangfeldolgozó szoftver. Rendelkezünk 2.0 és 5.1-es Dolby Digital és dts enkóderrel is. Perifériához 19 collos SONY Trinitron képernyő, Smart UPS szünetmentes táp és HP lézernyomtató tartozik.
A Matrox kártya és a break-out box.
Az Adobe család.
Megtalálható továbbá a Panasonic NV-HS960 S-VHS videó, a Panasonic DMR-HS2EG1 asztali DVD-RAM/DVD-R felvevő beépített 40 GB HDD-vel valamint a AG-DVC30 Panasonic félprofesszionális DV-kamera állvánnyal, külső mikrofonnal, szűrő- és lencsekészlettel.
A Panasonic S-VHS.
A Panasonic DVD felvevő.
A Panasonic DVC-30 kiegészítőkkel és a Manfrotto állvánnyal.
A monitorozást négy kisméretű Panasonic TC-14B4RP televízió teszi lehetővé, a végtermék "nagybani" megtekintését pedig a Panasonic TX-29PS2P/B nagyképernyős televízió.
Demonstrációs DVD menüje és hangsávjai
Hangfeldolgozás-rész:
A másik számítógép kimondottan hangfeldolgozási célokra való. Ez egy 1 GHz-es PIII processzorból, 512 MB RAM-ból, 100 GB háttértárból, DVD-ROM és CD-RW eszközökből és egy SONY Trinitron 17 collos monitorból áll. A rendszer legfontosabb eleme a LUNA II audio kártya, 8 csatornás analóg ki/be menettel rendelkező 96 kHz/24 bites átalakítókkal szerelt DSP kártya. A-DAT digitális bemenet is rendelkezésre áll, CoolEdit Pro és a Steinberg Cubase VST32 hangfeldolgozó programok segítik a munkát. Mindkét számítógép kapcsolódik a hálózathoz is. A SONY MDR-CD 380 fejhallgatóval teljes a rendszer.
A LUNA II kártya és a külső egység.
Felvétel, mixelés, masterelés a Luna kártyával.
A Steinberg Cubase VST, mellyel a LUNA együttműködik.
Hangfelvételekhez több mikrofon áll rendelkezésre. Egyszerre öt darabot tudunk elhelyezni König & Meyer állványokon a teremben. A mikrofonok a TASCAM MA-8 jelű mikrofonerősítőn keresztül kapcsolódnak a számítógéphez. Sennheiser BSN-ME62 gömb karakterisztikájú és Sennheiser BSN-ME64 kardioid mikrofonokkal rendelkezünk (és a hozzá tartozó BSN K-6P-C tápadapterekkel).
A központi egység a laborban a DENON AVR-3803 házimozi erősítő. Minden egység ide van bekötve és ezen keresztül valósítható meg az átjátszás, felvétel, lejátszás. A Denon e készüléke 6.1-es hangrendszerű, bár mi csak 5.1-et használunk ki belőle (hátsó középső hangsugárzó nincs). Természetesen, kezeli az összes tömörített hangformátumot (Dolby Digital, Dolby Digital EX, dts, dtsES) és egyben DVD-Audio Ready is, azaz a csatornánkénti 0-100 kHz-es átvitellel megfelel a DVD Audio és a Super Audio CD (SACD) követelményeinek is.
A DENON erősítő, kívül-belül.
A hozzá kapcsolódó lejátszó a DENON DVD-2200 DVD Audio/Video és SACD Player. A lejátszó képes minden DVD formátumot lejátszani, természetesen a DVD Audio és SACD lemezeket 5.1 formátumban is (ehhez analóg módon hat kábellel kell az erősítővel összekapcsolni). Rendelkezünk néhány demonstrációs lemezzel is, valamint egy szokványos analóg Technics "bakelit" lemezjátszóval is.
A DENON DVD, kívül-belül.
Az 5.1 hangsugárzó rendszer elemei: JMLAB SUB 700 aktív mélysugárzó, JMLAB CC 700 center, két JMLAB Chorus 707 elől és két JMLAB Chorus 707s hátul.
A JMLAB hangszóró és a Sennheiser mikrofon.
A kapcsolatok blokkvázlata.
Felvevőhelység:
A felvevőhelység kialakítása jelenleg is folyik. Tekintettel a labor elhelyezkedésére (utcára néző ablakok, folyosó, szomszédos tanterem) csak korlátozott mértékben lehet akusztikus hangszerekkel napközben dolgozni. Egyrészt egy akusztikus hangszer (dobok, zongora) túlságosan hangos lenne és zavarná a környezetet, másrészt a kívülről beszűrődő zajok a felvételbe hallatszanának bele. Így modern és formabontó megoldásként bizonyos hangszereket digitális megvalósítással szereztünk be. Ennek nagy előnye, hogy önmagában nem ad ki hangot (fejhallgató ill. digitális USB és SPDIF kapcsolattal bírnak), így nem zavarja a környezetet. hasonlóan, mivel nem akusztikusan történik a felvétel, a külső zajok sem hallatszanak be.
A Roland hangszergyártól vásároltuk a V-Drum (Virtual Drum) készletet, mely teljes értékű digitális dobfelszerelés. Hasonlóan Roland termék a digitális zongora, mely teljes kalapács mechanikás billentyűzettel és teljes "pianínóméretben" készült. Beszerzés alatt áll a központi keverőegység, néhány erősítő és mikrofon. A többi kisebb méretű hangszert (vonósok, fúvósok) a zenészek hozzák magukkal. Így a terem és a kiépítés alkalmas lesz felvételre, gyakorlásra és a végtermékek (CD, DVD) előállítására.
A Roland KR-103 digitális zongora.
A Roland TD20 Virtual Drum dobfelszerelés.
Kutatási-rész:
Jelenleg a cottbusi műszaki egyetem egyik számítógépét használjuk virtuális hangtérszimuláció kutatáshoz. Ebben az ún. BEACHTRON DSP kártya található, mely már nem a mai kor technológiáját képviseli, ugyanakkor még mindig megfelelő bizonyos célokra.
A kutatási téma jórészt a vakok és gyengén látók számítógépes lehetőségeit kutató projekt része. Ez a projekt hivatott egy olyan felhasználói felületet létrehozni, ahol a képernyő eseményei és ikonja helyett hanghatások és azok térbeli eloszlása szerepel. A sokrétű kutatás egy szelete a lokalizáció fejhallgatón át: hogyan, milyen hangforrásokat kell és lehet elhelyezni ahhoz, hogy ez megvalósítható legyen. Eredményeinkről rendszeresen publikálunk és hallgatóinkat is bevonjuk.
A méréseket segítendő műszereket a Brüel & Kjaer cégtől szerezzük be. Rendelkezünk a BK „Observer” Modular Precision Sound Analyser Type 2260 jelű teljes körű zajszintmérő és analizátor készülékkel. Második körben egészítettük ki az alapmodellt a BZ7220 és 7815 szoftverekkel (hardverkulccsal működnek), így a készülék képes valós-idejű hangszintmérésre (dBA, lin, impulse, slow, fast üzemmódok), Leq, SEL, tercsáv- és oktávsávanalízisre, valamint a Room Acoustics moduljával utózengési idő mérésére a beépített zajforrásával vagy külső gerjesztéssel. Mindezeket az eredményeket aztán PC-be áttöltve kezelhetjük.
A cég ajándéka: hangnyomás szintek nagyban.
Diplomamunkák
Hallgatóink a laborban diplomamunkájukat is megírhatják. Örömünkre szolgál,
hogy az elmúlt években egyre többen választanak témát a hangtechnika és/vagy a
képfeldolgozás világából. Ezek jó része főiskolai szakdolgozat (BSc), de várjuk
egyetemi MSc diplomamunkára jelentkezőket is. Lehetőség van más intézményből
érkezőknek (tipikusan a BME vagy külföldi egyetemek) a master fokozat
megszerzéséhez szükséges munka elvégzésére.
Hasonlóan, megfelelő mélységű téma esetén PhD képzésben résztvevők is végezhetik
a kutatásaikat.
Íme néhány a fontosabb diplomamunkák közül:
Majid Rammah Németországból érkezett és a kutatómunkában vett részt. Akusztikus lehallgatási tesztekhez készített programokat (ún. listening test) és végezte el azokat hallgatói kontrollcsoporton. Munkáját Gódor Róbert folytatta és egészítette ki.
Hajma Péter az akusztikai tervezés, hangcsillapítás témában írt dolgozatot. Mélyfrekvenciás akusztikus rezonátoros elvvel csökkentette a terem utózengési idejét a plafonra helyezett elemekkel.
Utózengési idő mérése és eredmények megjelenítése a BK 7815 Qualifier programmal.
Rezonátoros hangelnyelők a plafonon.
Varga Gábor teremakusztikai mérésekhez használható gömbsugárzót épített meg, összesen 12 hangszóróból álló dodekaéder formában. Reményi Attila e hangsugárzó számára tervezett és épített megfelelő hangfrekvenciás erősítőt.
Dodekaéderes sugárzó...
...és a hozzá készült erősítő.
Antal Norbert a különböző berendezések összehangolását és rendszerintegrálását végezte el, mely alapja az oktatott tantárgyak laborgyakorlatainak. Lehetőség van az 5.1-es hangfelvételre, tömörítésére, különböző DVD formátumokra való alakítására képtartalommal együtt. Továbbá elvégezte és mérésekkel igazolta a közép- és nagyfrekvenciás hangcsillapítást a teremben 30 négyzetméter elnyelő felülettel.
Adobe Premiere 6.5 timeline. Készül a diplomamunka demonstrációs DVD-je...
Utózengési idő mérése 30 négyzetméter hangelnyelőfelülettel
Tóth Roland és Bolla Krisztián a kutatási témában segített: fejmozgás szimulációt megvalósító programmal és a hallgatók aktív részvételével különböző hangokra vizsgálták az emberi fej mozgatásának hatását a hangtér érzékelésére.
A teljes dolgozatok valamint a többi hallgató munkája és jövőbeni témakiírások megtalálhatóak a link menüpont alatti letölthető fájlok opciónál.
Linkek:
Utolsó módosítás: 2007-05-10